Obec Veľké Uherce

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma
Máme online 16 hostí 

Futbal

E-mail Tlačiť PDF

Začiatky organizovanej telovýchovy vo Veľkých Uherciach sa datujú od roku 1923, keď vznikla Federatívna robotnícka telovýchovná jednota (FRTJ), predsedom bol František Hübner. Všetko to začalo samozrejme futbalom, ktorý zakladal Rudolf Holzer spolu s bratom Leopoldom, ktorí zároveň patrili medzi prvých futbalistov v obci. Prvé ihrisko, na ktorom sa hrával futbal, bolo na mieste zvanom "Pod dubmi". V miestach, kde stojí súčasný OÚ, bola v r.1936 vybudovaná hracia plocha, na ktorej sa hrával futbal až do roku 1959. Terajšie ihrisko bolo slávnostne otvorené 16.8.1959. Telovýchovná jednota v Uherciach mala v histórii niekoľko názvov, napr.: Športový klub, Atletický klub, Miestna jednotná telovýchovná organizácia Sokol, a iné. Nakoniec sa ujal názov TJ Nový Život V.Uherce. Prvou klubovou farbou bola čierna, neskôr bielo-modrá a dnes je to žlto-zelená.

Mužstvo A hrávalo väčšinou okresnú súťaž, ale v ročníku 1977/78 si vybojovalo prvenstvo v I.B triede a prvýkrát v histórii klubu postúpilo do krajskej súťaže Západoslovenského kraja I.A triedy. Ďalší úspech nastal až v ročníku 1986/87, keď si všetky 3 družstvá vybojovali postup do vyšších súťaží. Muži zotrvali v I.A triede až do roku 1991, kedy zostúpili do I.B triedy.
Futbalový klub vo Veľkých Uherciach je organizátorom jedného z najstarších futbalových turnajov na Slovensku - O pohár SNP, ktorý začal písať svoju históriu v roku 1948 a bez prestávky pokračuje dodnes. Turnaj sa koná na počesť športovcov padlých v SNP. Tento rok sa uskutočnil už 60. ročník.
Klub vo svojej bohatej histórii vychoval množstvo vynikajúcich futbalistov, medzi najúspešnejších patria Štefan Guba (hrával za Baník Prievidza), Jozef Guba (hrával za Baník Ostrava) a Pavol Kováč od roku 1998 hral v prvoligovom mužstve FK ZŤS Dubnica nad Váhom, potom sa stal hráčom 1. FC SYNOT Staré Město, v súčasnosti pôsobí v najvyššej futbalovej súťaži v Grécku.
Po reorganizácii súťaží v roku 2000/2001 skončili V.Uherce v 5.lige skupine B, neskôr postúpili do V.ligy sever, kde hrajú dodnes. Okrem A mužstva sú v súťažiach zapojené družstvo dorastu, žiakov a prípravky.

Aktuálna Tabuľka V. ligy Sever

Posledná úprava Utorok, 09 Jún 2015 14:04  

PRIHLÁSENIE